Türk Futbolunun En Büyük Sorunu İçin 10 İsim Seçildi, İlk Adım Atıldı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin 4 ay önce duyurduğu hakem koçu uygulamasında ilk adım atıldı. Buna göre 10 eski hakem ‘koç’ olarak seçildi ve her biri 3 hakemden sorumlu olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ekim ayında duyurduğu ‘hakem koçu’ uygulamasıyla ilgili detaylar netleşmeye başladı. Bu yeni uygulamaya dahil olan eski hakemler, özel bir seminerde bir araya geldi ve önemli konuları tartışarak yeni yaklaşımlar üzerinde yoğunlaştılar.

Gazeteci Attila Gökçe, Milliyet gazetesinde kaleme aldığı yazısında, bu uygulamaya seçilen hakemlerin kimler olduğunu ve seminerin detaylarını aktardı. Seminerde, hakem koçu olarak görev yapacak isimlerin eğitim aldığı ve görev tanımlarının netleştirildiği belirtildi.

HAKEM KOÇLARININ SEMİNER DENEYİMİ

5-6 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen seminerde, eski hakemlerin Hugh Dallas ve Yunan Kyros Vasaras tarafından eğitildiği ifade edildi. Seminerde, koçluğun önemi, çalışma ilkeleri, kuralların yorumlanması ve hatalı kararların nasıl değerlendirileceği gibi konular ele alındı. Gün boyunca süren seminerin sonunda her bir hakem koçuna üç hakem atandı.

HAKEM KOÇLARININ GÖREVLERİ VE TFF BAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARI

Hakem koçlarının, sorumlu oldukları hakemlerle birlikte yönettikleri maçları tekrar izleyerek hataları gösterecekleri ve ne yapılması gerektiğini anlatacakları belirtilmişti. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu uygulamanın detaylarını şu şekilde açıklamıştı:

“Hakem koçları, hakemin maçını canlı ya da televizyon üzerinden takip ederek hataları analiz uzmanına çıkartacaklar. Ardından, hakemle birlikte maçı izleyerek yapılan hataları gösterecekler ve neler yapılması gerektiğini anlatacaklar. Bu bire bir eğitim her hafta düzenli olarak gerçekleştirilecek ve hakemlerin gelişimine önemli katkı sağlayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x