Son dakika! Altın madeninde facia: Siyanürlü toprak altında kalan işçiler aranıyor

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Aralık 2010’dan bu yana altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde toprak kayması meydana geldi. Toprak altında kalan 9 işçi için arama çalışmaları sürerken, bölgeden yeni bilgiler de geliyor.

06:5714 Şubat 2024

BAKAN YERLİKAYA: ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan’daki altın madenine gelerek bölgede incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yerlikaya, “Şu an bulunduğumuz noktada Erzincan’ın İliç ilçesindeki bir maden ocağından çıkarılan cevherin konumlandırıldığı yığın alanında önce kayma ve sonra çok hızlı akma şeklinde bir kütle hareketi meydana gelmiştir. Hareket yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip bir yamaç boyunca oldu. Kayan kütlenin toplam hacminin şimdilik hesaplar 10 milyon metreküp olduğu bu kütlenin de yaklaşık 800 metre kadar hareket hızının ortalama saniyede 10 metre olduğu öngörülüyor. İlk belirlemelere göre maalesef 9 işçimiz kayan kütlenin altında kaldı ve işçilerimizi arama- kurtarma çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

BAKAN YERLİKAYA’NIN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

06:5614 Şubat 2024

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzincan’daki toprak kaymasıyla ilgili, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’dan bilgi aldı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Vali Aydoğdu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kayıp kişilerin bulunması amacıyla başlatılan arama kurtarma çalışmalarının son durumunu aktardı. Erdoğan, tüm imkanların seferber edilmesini istedi.

06:5614 Şubat 2024

FIRAT İÇİN ÖNLEM

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Toprak kayması sırasında akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfezin kapaklarını kapattırdık. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor, gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz” açıklaması yaptı.

06:5614 Şubat 2024

BÖLGE IŞIKLANDIRILDI

Memleketi Erzincan’da bulunan eski Başbakan Binali Yıldırım, bölgeye giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Yıldırım, şunları söyledi: “Toprak altında 9 işçinin kaldığı değerlendiriyor. Bölge tamamen kontrol altına alındı. Termal cihazlarla aramalar yapılıyor. Bölge tamamen ışıklandırıldı. Toprak altında kalanlara ulaşmak için gereken her şey yapılıyor.”

06:5614 Şubat 2024

HAZİRANDA KAPATILDI EYLÜLDE AÇILDI

Çöpler Altın Madeni’nde 21 Haziran 2022’de bir kaza yaşandı. Bir boru hattındaki flanşın (boruları birleştiren parça) ayrılması sonucunda maden sahasında sızıntı olduğu, sızıntının içeriğinde siyanür de olduğu aktarıldı. Firmaya 16.4 milyon lira ceza kesildi; 3 ay kapalı tutuldu. Firma, 3 ay sonra eylülde faaliyetlerine tekrar başladı.

06:5514 Şubat 2024

SİYANÜR SIZINTISIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Çöpler Madeni’nde 2022’de siyanürlü su havuzunun borusu patlamış ve zehirli su İliç Barajı’na akmıştı. Bölgenin temizlendiği belirtilmişti.

Canlı Anlatım Özeti

  • BAKAN YERLİKAYA: ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR
  • ERDOĞAN’DAN TALİMAT
  • FIRAT İÇİN ÖNLEM
  • BÖLGE IŞIKLANDIRILDI
  • HAZİRANDA KAPATILDI EYLÜLDE AÇILDI
  • SİYANÜR SIZINTISIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x