Şehitlerin adı müzede yaşayacak

Aksaraylı şehitlerin fotoğraf ve eşyalarının sergilendiği Şehitler Müzesi’nin açılışına AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, AK Parti Aksaray Milletvekili Hüseyin Altınsoy, MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye Başkanı Evren Dinçer ile gaziler ve şehit aileleri katıldı.

Şehitler müzesinin açılışında konuşan Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu “Müzemizde şehitlerimizin mektupları, çakmakları, tespihleri, kıyafetleri, fotoğrafları ve çok özel eşyaları var” dedi. Aksaray’ın 197 şehidi olduğunu ifade eden Kumbuzoğlu, “1984 yılında Jandarma Astsubay Çavuş Memiş Arıbaş, ilk terör şehidimiz olmuştur. Son şehidimiz ise 2022 yılında Pençe Kilit Harekâtında görev alan Lokman Akçağlayan’dır. Aksaray’ın her köyü adeta bir şehit beldesidir. Bizlerde aziz şehitlerimizin kabirlerini ve ailelerini sık sık ziyaret ediyoruz.

Bizim en önemli hizmetimiz budur. Şehitlerimizin yakınlarının tespitleri noktasında muhtarımızda bizlere yardımcı oluyor. Müzeler toplumun hafızası ve sanatın en güzel ve canlı anlarıdır. Gerçek müzeler zamanın mekana dönüştüğü yerlerdir. Sadece gezmek için değil, hissetmek ve o anları yaşamak ve yaşatmak için vardır” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir