3 kripto para şirketine ‘1 milyar dolarlık dolandırıcılık’ davası  

Kripto para piyasasında vurgun hikayeleri bitmek bilmiyor. ABD’de kripto para şirketleri Gemini, Genesis ve Digital Currency Group’a (DCG) 230 binden fazla yatırımcıyı 1 milyar dolardan fazla dolandırdıkları iddiasıyla dava açıldı.

New York Başsavcısı Letitia James yaptığı açıklamada, 3 şirket hakkında yatırımcıları dolandırdıkları gerekçesiyle dava açıldığı duyurdu.

Açıklamada, söz konusu şirketlerin 230 binden fazla yatırımcıyı 1 milyar dolardan fazla dolandırdığı ifade edildi.

Başsavcılık tarafından yapılan bir soruşturmada Gemini’nin Genesis ile birlikte yürüttüğü “Gemini Earn” adlı yatırım programı hakkında yatırımcılara yalan söylediğinin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, Gemini’nin yatırımcılara “Gemini Earn” programı aracılığıyla Genesis’e yatırım yapmanın düşük riskli bir yatırım olduğu konusunda defalarca güvence verdiği aktarıldı.

Açıklamada, başsavcılığın soruşturmasında, Gemini’nin Genesis’e ilişkin dahili analizlerinin şirketin mali tablolarının riskli olduğunu gösterdiğinin tespit edildiği bildirildi.

Gemini’nin Genesis’in kredilerinin yetersiz teminat altında olduğunu ve bir noktada kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski Üst Yöneticisi (CEO) Sam Bankman-Fried’ın hedge fonu Alameda’da yoğunlaştığı bilgisini yatırımcılarla paylaşmadığı belirtilen açıklamada, bu “aldatmacalar” sonucunda binlerce yatırımcının milyonlarca dolar kaybettiği kaydedildi.

‘ZARAR GÖRENLER ORTA SINIF YATIRIMCILAR’

Başsavcı James, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Bu dolandırıcılık, yeterince düzenlenmeyen kripto para endüstrisine zarar veren kötü aktörlerin bir başka örneği.” ifadesini kullandı.

Söz konusu kripto para şirketlerinin yatırımcılara yalan söyleyerek 1 milyar dolardan fazla zararı saklamaya çalıştığı ve bunun sonucunda zarar görenlerin orta sınıf yatırımcılar olduğunu belirten James, aldatıcı kripto para şirketlerini durdurmak ve tüm yatırımcıları korumak için daha güçlü düzenlemeler yapmaya yönelik çabalarının süreceğini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x