Yeşilçam yıldızının oğluydu… Kapalıçarşı’dan astrolojiye uzanan ömür

Annesi soprano sanatçısı Saime Tendü Vefa, babası Yeşilçam’ın kötü adam rolündeki yakışıklı jönü Önder Somer’di… Astrolog dünyasının hocası Önder Döşer, Sözcü gazetesiyle yaptığı röportajda Kapalıçarşı’dan astrolojiye uzanan hikayesini anlattı.

Aktör baba Somer, film sektöründen ayrılıp Kapalıçarşı’daki baba işlerinin başına geçmesiyle oğlu Öner Döşer’i yanına alıyor. Burada babası Somer’le çalışan Döşer, “2003’te işleri tamamen bırakana kadar 50 civarı çalışanı olan bir ayda 3 bin çanta üreten ve 6 dükkân işleten bir iş insanıydım.” diyor.

“1999 DEPREMİ BENİ ETKİLEDİ”

Astrolojiye lise yıllarından beri ilgili olduğunu söyleyen Döşer, Astrolog Hülya Koçak’ın 1999 yılında yaptığı “Ağustos ayında deprem olabilir” öngörüsünün kendisini etkilediğini, “1999 depremini “ağustos ayında deprem olabilir” diyerek tahmin eden astrolog Hülya Koçak’ı izlemiştim televizyonda ve çok etkilendim. Öngörüsü çıkmıştı.” sözleriyle aktardı.

2001’de Koçak’tan danışmanlık alan Döşer, hocasının kendisini Astroloji Birliği Derneği’nde dersler veren Hakan Kırkoğlu’na yolladığını anlatıyor.

SEYİD MEHMED ARİF EFENDİ AKRABASI

Çeşitli eğitimlerin ardından bir astroloji okulu kuran Döşer, Osmanlı dönemindeki astrologlardan bahsetti. Osmanlı döneminde 500 yıllık süre boyunca 37 müneccimbaşının devlet görevlisi olarak hizmet verdiğini paylaşan Döşer, bunlardan 35.’si Seyid Mehmed Arif Efendi anne tarafından akrabası olduğunu açıkladı. Döşer, müneccim başı uygulamasının ise Cumhuriyet döneminde 1924’te son müneccim başının vefatıyla son bulduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir